Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

YAPILARDAN ALINACAK KAROT SAYILARINA İLİŞKİN YENİ DÜZENLEMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

30 Nisan 2021
YAPILARDAN ALINACAK KAROT SAYILARINA İLİŞKİN YENİ DÜZENLEMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

                Bakanlığımızca; yapılardan alınacak sertleşmiş beton (karot) sayılarını ve değerlendirme kriterlerini içeren 2021/7 sayılı Genelge yayımlanmıştır.

                TS EN 13791 “Beton Basınç Dayanımının Yapılar ve Öndökümlü Beton Bileşenlerde Yerinde Tayini” standardında gerçekleştirilen değişikliğe istinaden yayımlanan Genelge ile; inşaat mahalline getirilen taze betonun basınç dayanımının uygun olmaması veya taze betondan numune alınamaması veya taze beton numunelerinden deney sonucu elde edilememesi durumlarında, Bakanlığımızdan izin belgesi almış laboratuvarlarca beton basınç sınıfının değerlendirmesi, dolaylı deneylere ilaveten seçilmiş karotlara ait deney verileri kullanılarak gerçekleştirilecektir.

                Böylece ülke genelinde uygulamada birlik sağlanarak, yapıda kullanılan betonun basınç sınıfının değerlendirilmesinin can ve mal güvenliği esasına dayanarak yapıya zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle İl Müdürlüklerimizin, ilgili idarelerin, yapı denetim ve laboratuvar kuruluşlarının söz konusu Genelgeye uyulması konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır