Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

TÜRKİYE İLE ARNAVUTLUK ARASINDA YAPI İŞLERİ MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

11 Ocak 2021
TÜRKİYE İLE ARNAVUTLUK ARASINDA YAPI İŞLERİ MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

06.01.2021 tarihinde Ankara da Ülkemiz ile Arnavutluk arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve yapacağımız yeni iş birliklerinin bir adımı olarak “Yapı İşleri Mutabakat Zaptı” iki ülke adına Sayın Bakanımız Murat KURUM ve Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanı Sayın Belinda BALLUKU tarafından imzalandı.

“Yapı İşleri Mutabakat Zaptı” ile Bakanlığımızın yüzyılı aşkın bilgi birikimi ile 25.12.2018 tarihinden itibaren ülkemizde uygulanan Elektronik Beton İzleme Sistemi’nin Arnavutluk’a entegrasyonu sağlanacaktır. Arnavutluk’ta inşaatlarda kullanılan betonun çiple takibi için mevzuat hazırlıkları yapılarak, yerli ve milli olarak geliştirilen beton test cihazları ve RFID etiketlerin, ülkede yer alan beton üreticilerine ve laboratuvarlara kurulumu gerçekleştirilecektir.

 Bu mutabakat ile Arnavutluk’ta güvenli yapıların temin edilmesine katkıda bulunulması, iki ülke arasındaki teknik işbirliğinin artırılması, yerli ve milli teknolojilerimizin farklı ülke pazarlarına sunulmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır