Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

MERAM İLÇESİ ÇARIKLAR MAHALLESİ İSKAN KONUTLARI TAMAMLANDI

08 Eylül 2021
MERAM İLÇESİ ÇARIKLAR MAHALLESİ İSKAN KONUTLARI TAMAMLANDI

Konya İli, Hadim ve Bozkır İlçelerin de, Bozkır Barajı yapımı nedeniyle nakledilmesi gereken aileler için Meram İlçesi Çarıklar Mahallesinde yeni yerleşim yeri oluşturulmuştur.

Genel Müdürlüğümüz ve Konya İl Müdürlüğümüz işbirliği ile 5543 Sayılı İskan Kanunu kapsamın da  hak sahibi olan aileler için yeni yerleşim yeri olarak tahsisi alınan  Meram İlçesi Çarıklar Mahallesinde  yapılan 428 konut tamamlanmıştır.

Konutlarla birlikte geçim imkanı sağlaması amacıyla haksahibi her aileye verilen 7100 m²  tarım arazilerinin kura çekimi halkın katılımı ile 04.09.2021 tarihinde Dedemli Mahallesinde gerçekleştirildi.

Yeni yerleşim yerinde hak sahipleri için 18 adet ticari alan, peyzaj ve çevre düzenlemesi (cami, pazar yeri, park, sosyal tesis  vb)  yapım işi devam etmekte olup; 2022 Ocak ayında tamamlanması planlanmaktadır. Altyapı tesisleri, çevre düzenlemesi ve çevre yolları Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü ile de işbirliği yapılarak her konut için 2 adet meyve ağacı olmak üzere 1000 adet meyve ağacı ile yeşil alanlara dikilen ağaçlarla birlikte toplam 7000 adet ağaç yeni yerleşim yerine dikilmesi gerçekleştirilmiştir. Alan da  8 derslikli ilköğretim okulu projesi 2021 yılı yatırım programına alınmış olup hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır