Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

KKTC DE ELEKTRONİK BETON İZLEME SİSTEMİ KURULUYOR

16 Mart 2020
KKTC DE BETONLARIN DENETİMİ İÇİN ELEKTRONİK BETON İZLEME SİSTEMİ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANDI.

    Genel Müdürlüğümüzce 25.12.2018 tarihinde hayata geçirilen Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) ile 06.03.2020 tarihi itibari ile 4.277.820 adet numunenin deneyi yapılmıştır. Yapılan incelemelerde % 99,47 başarı ile çalışan EBİS sistemi şimdi başta Türk soylu ülkeler olmak üzere Dünyaya açılıyor. Bu kapsamda; KKTC ile başlatılan çalışmalarda son aşamaya geçilmiştir. 30 Nisan 2020 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde betonların takibi için Elektronik Beton İzleme Sistemi’ne (EBİS) geçiliyor.

   Sistemin ülkeye kurulumunun sağlanm ası için 06.03.2020 tarihinde Lefkoşe de Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı’nda toplandı gerçekleştirildi. KKTC Ulaştırma ve Bayındırlık Müsteşarı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Genel Müdürlüğümüz, Aselsannet, İnşaat Encümeni Yönetim Kurulu, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB), İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölüm yetkilileri katıldı.

    Toplantıda; EBİS cihazlarının Lefkoşa’da İMO, Gazimağusa’da DAÜ; Lefke’de Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Güzelyurt’ta Orta Doğu Teknik Üniversitesi-Kuzey Kıbrıs Kampüsü (ODTÜ-KKK) laboratuvarlarına kurulumu ile gümrük işlemleri değerlendirildi.

   Toplantı sonrası laboratuvarlar ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu ve kurulum işlemleri için fizibilite çalışmaları gerçekleştirildi. Projenin iş programının oluşturulması ve ülkeye adaptasyonunun sağlanması için çalışmalar başlatıldı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır