Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

KAMU BİNALARINDA DEPREM DAYANIMI ve ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJESİ DÜNYA BANKASI TARAFINDAN ONAYLANDI

16 Haziran 2021
Kamu Binalarında Deprem Dayanımı ve Enerji Verimliliği Projesi Dünya Bankası tarafından onaylandı

Dünya Bankası, Türkiye için kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığını güçlendirmek ve aynı zamanda enerji verimliliğini arttırarak enerji faturalarını ve zararlı karbon salınımlarını azaltmak amacıyla 265 milyon ABD$ tutarında krediyi, Kamu Binalarında Deprem Dayanımı ve Enerji Verimliliği Projesi için,  9.06.2021 tarihinde onayladı. Projenin ülkemizin deprem dayanımı arttırılmasına yönelik yatırımlarına ve enerji verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmalarına kayda değer bir biçimde katkı sağlaması beklenmektedir.

Kamu Binalarında Deprem Dayanımı ve Enerji Verimliliği Projesi ile 140’ın üzerinde kamu binasında (hastane, okul, yurt, vb.) güçlendirme veya yeniden inşa çalışmaları yapılarak, deprem ve afet risklerine karşı dayanıklı hale getirilmesinin yanı sıra kamu binalarının enerji verimliliği yönünden de iyileştirilmesi yapılarak kanıtlanabilir enerji tasarrufu gerçekleştirilecek. Kamu binalarını kullanan yaklaşık 26.000 kişi projeden doğrudan faydalanacaktır.

Çevre Şehircilik Bakanlığı, Yapı işleri Genel Müdürü Sn: Banu Aslan Can: 

“Türkiye’de Kamu Binalarında Deprem Dayanımı ve Enerji Verimliliği projesi, kamu binalarından incelemeleri sonucu gerekli görülenlerin güçlendirilerek depreme dayanıklı hale getirilmesini, enerji verimliliğinin sağlanarak enerji maliyetinde düşüş ve tasarrufun sağlanmasını, aynı zamanda ulusal düzeyde çevresel, sosyal ve ekonomik fayda kazandırılmasını, kamu binalarının öncü olarak deprem ve enerji verimliliği konusunda farkındalığın artırılmasını amaçlamaktadır. Bu proje ile başta  kadın meslektaşlarımız  olmak üzere mühendis ve mimarların istihdamının desteklenmesine önemli bir katkı sağlamayı  hedeflemekteyiz. Yine yeni mezun sayabileceğimiz, mezuniyeti en fazla 3 yıllık olan genç meslektaşlarımız için de önemli bir eğitim, kariyer ve istihdam alanı olacağını düşünüyorum. Projenin başarılı olması ve hızlı ilerlemesi için Genel Müdürlüğümüzde yürütülen diğer çalışmalar ve ARGE projeleri ile koordineli yürütülmektedir, proje çıktılarının envanterinin oluşturulması ve sürdürülebilirliğinin takip edilmesi, istatiksel kayıtların sağlanması için de gerekli altyapı hazırlığı yapılmaktadır. Çalışmanın Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum, bu konuda görev alan katkı sağlayan tüm arkadaşlarımıza ve yetkililere teşekkür ederim. Dedi.   ”

Dünya Bankası web sitesinde yayınlanan, "Dünya Bankası Türkiye’de Kamu Binalarının Depreme Karşı Dayanıklılığını ve Enerji Verimliliğini Arttırmak için 265 Milyon ABD$ Finansman Sağladı" başlıklı habere aşağıda verilen linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

https://www.worldbank.org/tr/news/press-release/2021/06/09/world-bank-provides-265-million-boost-to-improve-earthquake-resilience-and-energy-efficiency-of-public-buildings-in-turk

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır