Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

E-BETON SİSTEMİ UYGULAMAYA GİRDİ

31 Aralık 2018
E-BETON SİSTEMİ UYGULAMAYA GİRİYOR

E-BETON SİSTEMİ UYGULAMAYA GİRDİ

       

e-Beton Sistemi Uygulamaya Girdi…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Elektronik Beton İzleme Sistemi’ni 81 ilde uygulamaya başlıyor. Bakanlığın yürütmüş olduğu çalışma ile vatandaşlar, inşaatta kullanılan betonların içine konulan çipler sayesinde, satın alacakları ya da oturacakları evin sağlamlığını ‘e-beton’dan öğrenebilecek.

İnşaatlarda kullanılan betonun kalitesini elektronik ortamda takip etme imkanı sağlayan sistem ile vatandaşın inşaatlarda kullanılan betonun kalitesi ile ilgili herhangi bir tereddütü kalmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM’un yakından takip ettiği uygulamada, inşaata dökülen betondan alınan numunelere çipler yerleştirilecek. Çipler sayesinde betonun kırımının ne zaman yapıldığı, hangi kalitede döküm yapıldığı, hangi mühendis tarafından kontrol edildiği, hangi laboratuvarda beton kalitesi denetimi yapıldığı elektronik ortamda kayıt altına alınacak.

Sistemin ile birlikte vatandaş parsel numarası ile oturduğu ya da almayı düşündüğü evin beton kalitesine ilişkin tüm bilgilere erişebilecek. Ayrıca geçmişte kaç kez denetlendiği ve inşaatla ilgili fotoğraflara erişim imkanı bulacak. Vatandaşlar yapılan inşaatlara ilişkin bu bilgilere erişebilecek. İnşaatın imalat aşamalarına ilişkin fotoğraflar, denetim bilgileri, müteahhitlik firması, hangi mühendis ve mimarın denetlediği ile geçmişte yaşanan sorunlara ilişkin verileri görebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı adına Aselsannet tarafından ortak yürütülen sistem Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile 25.12.2018 tarihinde yürürlüğe girdi.

29.12.2018 itibari ile 375.000 adet RFID etiketinin (çip) satışı yapıldı ve beton dökümü gerçekleştirilen inşaatlardan 5350 adet çip uygulaması yapılarak taze beton numunesi alındı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır