Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

BETON MİKSERLERİNE ELEKTRONİK TAKİP UYGULAMASI GELİYOR

24 Mart 2020
BETON MİKSERLERİNE ELEKTRONİK TAKİP UYGULAMASI GELİYOR

Bilindiği üzere 2019 yılı başından itibaren inşaatlarda betonun projesine uygunluğunun denetimi için EBİS (çipli beton) uygulamasına geçildi. Bugüne kadar 68.687 inşaatta 4.482.226 adet beton numunesinde çip uygulaması gerçekleştirilmiştir.

Bakanlık inşaat sahasına gelen beton mikserlerini de çip uygulamasına dahil ediyor. 24 Mart 2020 tarihli yayınlanan tebliğe göre 60 günlük hazırlık süresi sonunda uygulama başlayacak ve  Bakanlık tarafından ücretsiz dağıtılacak çip etiketler mikserlere takılacaktır. Böylece çip etiketi olmayan mikserler beton dökemeyecek olup; ayrıca mikserlerle taşınan betona ait sevk irsaliyeleri de barkotlu olacaktır. Sahada denetim elemanlarınca bu barkotlu irsaliyelerden alınan bilgiler elektronik ortama aktarılması sağlanacaktır.

Yine Tebliğ kapsamında bir önemli yenilik de beton deneyi yapan laboratuvarlara getirilmiştir. Buna göre artık laboratuvarların numuneleri muhafaza ettikleri kür havuz ve odalarının ortam sıcaklığının ve neminin anlık olarak ölçülerek sistem tarafından denetlenmesi Tebliğ ile birlikte devreye giriyor.

Bakanlığımız (Yapı İşleri Genel Müdürlüğü) daha önce başlayan çipli beton uygulamasına ilave olarak mikserleri ve laboratuvar ortamlarını da bu suretle takip ederek, tüm beton döküm süreçlerini elektronik ortamda denetleyecektir.

 

 

 

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır