Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

BETON MİKSERLERİ VE LABORATUVARLARDA ANLIK TAKİP BAŞLIYOR

03 Ekim 2019
BETON MİKSERLERİ VE LABORATUVARLARDA ANLIK TAKİP BAŞLIYOR
BETON MİKSERLERİ VE LABORATUVARLARDA ANLIK TAKİP BAŞLIYOR

Bilindiği üzere inşaatlarda kullanılan betonun takibi Bakanlığımızca EBİS (Elektronik Beton İzleme Sistem) kapsamında çip uygulaması ile yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde inşaat sahasına gelen beton mikserlerinin takibi ile laboratuvarda beton numunelerinin kürlendiği ortamdaki nem ve ısı takibinin de elektronik ortamda gerçekleştirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bu bağlamda; Genel Müdürlüğümüzce sistemin geliştirilmesine yönelik olarak betonunun ilk hazırlanışından, sahaya getirilmesi, beton numunelerinin uygun kür koşullarında saklanıp, saklanmadığının kontrolü ile bu aşamalarda dışarıdan gelebilecek müdahalelerin en aza indirgenerek izlenmesini sağlamak üzere, Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığı (Savunma Sanayi Başkanlığı ) arasında 21.05.2019 tarihinde ek iş birliği protokolü imzalanmıştı.

Aynı zamanda, Cumhurbaşkanlığı 180 günlük eylem planında da yer alan bu takip sisteminin kurulması konusunda Ankara, Eskişehir ve Kırıkkale illerinde pilot uygulama yapılmış ve özellikle standartlara göre belli bir ısıda olması gereken kür havuzları ısılarının anlık olarak EBİS merkezi sisteminden ANLIK takip edilebildiği görülmüştür. Pilot ildeki bu başarı neticesinde uygulamanın 81 ile yaygınlaştırılmasına yönelik çalışma başlatılmıştır. Proje kapsamında, Bakanlığımızdan belgeli olarak faaliyet gösteren 298 adet laboratuvara ve bundan sonra yeni kurulacak laboratuvarlara da Kür Sıcaklığı ve Nem Oranı Takip Sistemi herhangi bir ilave ücret gerektirmeksizin kurulacaktır.

Bu projenin de önümüzdeki üç aylık süreçte tamamlanarak Elektronik Beton İzleme Sistemi’ne ilave edilmesi sayesinde ülke genelinde tüm inşaatların betonlarının kayıp ve kaçağa izin vermeden güvenilir bir şekilde elektronik ortamda izlenebilirliği sağlanmış olacaktır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır