Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
Yapı İşleri
Genel Müdürlüğü

BAKANLIĞIMIZ İLE KKTC BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ARASINDA YAPI İŞLERİ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

07 Ağustos 2020
BAKANLIĞIMIZ İLE KKTC BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ARASINDA  YAPI İŞLERİ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

KKTC’de Elektronik Beton İzleme Sistemi’nin oluşturulabilmesi amacıyla hazırlanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yapı İşleri Alanında Mutabakat Zaptı” Sayın Bakanımız Murat KURUM ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga ATAKAN tarafından imzalandı.

Bakanlığımızca geliştirilen ve uygulamaya başlamasından bu güne kadar gelinen bir buçuk yıllık sürede yapılarda kullanılan beton denetiminde %99,45 lik başarı elde eden Elektronik Beton İzleme Sistemi, başta komşu ülkeler ve Türki Cumhuriyetleri de kapsayacak şekilde büyümeye devam ediyor. Bu anlamda ilk mutabakat KKTC ile imzalandı.

KKTC de yer alan İnşaat Mühendisleri Odası, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi –Kuzey Kıbrıs Kampüsü (ODTÜ-KKK) laboratuvarlarına cihaz kurulum işlemleri gerçekleştirilerek, KKTC’nin beton denetiminin en etkin ve verimli şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.

Mutabakat zaptı, Elektronik Beton İzleme Sisteminin kurulumunun yanı sıra, tarafların idari ve teknik uzmanlık alışverişinde bulunmak için, “bilgi, deneyim, en iyi uygulamalar ve teknoloji paylaşımında” işbirliği yapmasını da öngörüyor. Bu bağlamda sistemin kurulması için KKTC’de hazırlanacak mevzuat çalışmalarına da Bakanlığımızca destek verilecektir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır