İSKAN ÇALIŞMALARIMIZ YURDUN DÖRT YANINDA DEVAM EDİYOR
İSKAN ÇALIŞMALARIMIZ YURDUN DÖRT YANINDA DEVAM EDİYOR
04 Temmuz 2018

Bakanlığımız (Yapı İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından Ülkemizin dört bir yanında iskan uygulama çalışmaları hızla sürdürülmektedir. Kırsal Alanda Fiziksel Yerleşimin Düzenlenmesi kapsamında 28 ilde 90 adet köyde 3746 adet hane ye kredi desteği sağlanmaktadır. Ayrıca 10 köyde Bakanlığımız eliyle çalışmalar yapılmaktadır. 2016 yılından itibaren tip proje uygulaması yerine yerelin yaşam koşulları göz önünde bulundurularak yöresel mimari formunda iline özel tasarımlar gerçekleştirilmektedir. İl Müdürlüklerimizle ile iş birliği içerisinde Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan projeler ile özgün, kimlikli, konforlu, yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirildiği sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulması hedeflenmektedir. Ayrıca; konutların ve alt yapısının yapımıyla birlikte diğer kurum/ kuruluşlarla ( İŞKUR Genel Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlükleri, TEMA vb) iş birliği içerisinde yöreye özgü değerleri yaşatacak ve istihdama katkı sağlayacak çalışmalarda yürütülmektedir.

Erzincan İlinde; Refahiye İlçesinde iskanı çalışmaları kapsamında, 3+1 tek katlı, 3+1 iki  katlı (alt katı işletmeli)  71 adet konut, koşu ve yürüyüş yolu, köy konağı, kanalizasyon, yol yapım işinden oluşan iskan projemiz , Merkez Uluköy Köyü ve Tercan İlçesi Kalecik Köyü iskan çalışmaları kapsamında 3+1 tek katlı, 3+1 çift katlı (altı işletme binası ), 2+1 tek katlı ve 2+1 çift katlı (altı işletme binalı)  163  adet konut, köy konağı, kanalizasyon, yol yapım işinden oluşan iskan projemiz de devam etmektedir . Yapı denetim çalışmaları Erzincan İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen projelerin 2019 yılında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi planlanmıştır.

Ülkemizin ilk orman içi köy nakli olma özelliğine sahip projesi de  Genel Müdürlüğümüz koordinasyonun da  yürütülmektedir. Balıkesir  İli , Dursunbey İlçesi, Karyağmaz Köyü’nün yerinde kalkındırılması mümkün görülmeyen köylerden olduğunun tespit edilmesi üzerine köy halkının Bursa ili, Mustafakemalpaşa İlçesi, Yalıntaş Beldesi sınırları içerisindeki 74 hektarlık alana  nakli  kararlaştırılmıştır. Belirtilen iş kapsamında 405 adet konut, 130 adet işletme (ahır) ve sosyal donatı (ilköğretim okulu, cami 150 m² (180 kişilik) , köy konağı) ile birlikte altyapılarıda ( kanalizasyon, içmesuyu, yol arıtma tesisi, elektrifikasyon vb.) yapılacaktır. Yapı denetim çalışmaları Bursa İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen projelerin 2018 yılında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi planlanmıştır.

Boyabat Barajı yapımından etkilenen ailelerin iskânı için çalışmaları sürdürülen Samsun İli Vezirköprü İlçesi Susuz Köyü iskanı projesinde yeni yerleşim yeri seçimi çalışmaları tamamlanmış ve  55 adet konut ve altyapı inşaatı işi  %71 seviyesine ulaşmıştır. Yapı denetim çalışmaları Samsun İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen işte konutların ve altyapı çalışmalarının 2018 yıl sonuna kadar tamamlanarak hak sahibi ailelere teslim edilmesi planlanmaktadır.

Konya Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında inşaatı devam eden Bozkır Barajının göl alanında kalan Dedemli Mahallesi yerleşim alanı için Konya ili Meram ilçesinde belirlenen alanın  Bakanlığımız adına tahsisi alınmıştır. 428 aile hak sahibi olarak belirlenmiştir. Bakanlığımızca bu ailelerin her biri için Konya yöresel mimarisine uygun konut ve işletme binası planlanmış olup , ticaretle uğraşan 18 aile için ise önceki faaliyetlerine uygun 18 işyeri yapılacaktır. Ayrıca yeni yerleşim yerinde ailelerin ihtiyacına yönelik ibadethane, şadırvan,  sağlık ocağı, 2 adet okul (ilköğretim ve ortaöğretim) ,  içmesuyu şebekesi, kanalizasyon ve yollarda yapılacaktır.

Bakanlığımızca kırsal alanda fiziksel yerleşimin düzenlenmesi kapsamında örnek köy olarak yatırım programına alınan Karaman İli Güldere Köyünün ihalesi ve yer teslimi yapılmıştır. Yapı denetim çalışmaları Karaman İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen proje kapsamında 53 adet konut, cami, köy konağı, su deposu, spor sahası, çocuk oyun parkı ve çay bahçesinin yapımının  2019 yılı  içerisinde  tamamlanması planlanmaktadır.

Ilısu barajı yapından etkilen köylerden Şırnak İli Güçlü Konak İlçesi Koçtepe köyünde ise 71 ailenin konut çalışmaları tamamlanmak üzeredir.